akcja=> reakcja, III PDN z okazji Dnia Uśmiechu

By Marta Deląg - 22:52

Każdej akcji towarzyszy reakcja

To, w skrócie, III prawo dynamiki Newtona. (Proszę, nie oceniaj wpisu po pierwszych dwóch zdaniach i nie zamykaj od razu tej karty! ;) ) Jeżeli każde ciało A działa na B, to nie tylko jabłko działa na Ziemię, a Ziemia na jabłko, ale też człowiek na człowieka. Tylko dlaczego, kiedy liczono z jaką siłą przyciągam kolegę, wyszło 8 cyfr po przecinku? Może nie o takie oddziaływanie chodzi?

Zauważyliście, że odpowiadamy uśmiechem na uśmiech, nawet gdy nie jesteśmy w najlepszym humorze? Albo śmiejemy się, gdy inni się śmieją, mimo że nie wiemy z czego. Nie mogę nie wspomnieć też o zaraźliwym ziewaniu. 
Nieświadomie naśladujemy innych. Ich akcja tworzy naszą reakcję. 

Na potrzeby wpisu stworzyłam tę profesjonalną grafikę
Szkoda tylko, że to nie fizyka, a chemia i biologia tłumaczą te zjawiska. To neurony lustrzane, czyli komórki znajdujące się w naszym mózgu, odzwierciedlają cudze działania i emocje. Dzięki nim nie mamy większego problemu z wczuciem się w sytuację drugiej osoby. Często robimy to mimowolnie i naśladujemy jej emocje. Gdy na przykład spotykamy się z przyjacielem i jest on smutny, nasz dobry humor też momentalnie się zmienia. Z drugiej strony, spotkanie grupy roześmianych ludzi szybko niweluje nijaki, albo wręcz kiepski nastrój, spowodowany brzydką pogoda, ściskiem w  tramwaju, korkami, osamotnieniem czy nudą.

Powyższa wiedza jest nie tylko ciekawa, ale i przydatna. Możemy wywoływać o naszych rozmówców, takie emocje, jakie chcemy. Jeśli zależy nam, by poczuli na przykład zainteresowanie, sami musimy je poczuć. Tak samo z radością, cierpieniem, współczuciem i prawie każdą inną emocją.Nie wiem czy wasze neurony rozpoznają emocje niesione przez żółtą emotikonę, ale jeśli ktoś odwzajemnił jej uśmiech- to wyprodukował kilka endorfin. Bo nawet sztuczny uśmiech powoduje ich wydzielanie. Także uśmiechaj i śmiej się jak najczęściej i zarażaj innych, bo przecież śmiech to zdrowie, a dzisiaj Światowy Dzień Uśmiechu!P.S. Ktoś jeszcze uważa, że fizyka nie może być pozytywna? ;)

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze