50 faktów o Coco Chanel, o których nie wiedziałaś cz.2

By Marta Deląg - 20:26

24. Chcąc ukarać swojego partnera za zbyt długą nieobecność ścięła swoje długie, czarne warkocze. Zapoczątkowała tym modę na krótkie włosy.25. W przeciwieństwie do innych projektantów nie miała nic przeciwko kopiowaniu jej projektów i sprzedawaniu w nawet podrzędnych sklepach.

26. Zaprojektowała kostiumy do Antygony. Cocteau, który wystawiał sztukę stwierdził, że Gabriela jest największą krawcową epoki, a nie wyobraża sobie by córki Edypa mogły być źle ubrane.

27. Wypromowała sztuczne klejnoty. Mówiła, że kobiety, które noszą prawdziwe, równie dobrze mogłyby sobie powiesić czek na szyi.

28. Często wypożyczała swoje wille przyjaciołom. W jej posiadłości nierzadko nocował Picasso czy Cocteau.

29. Była hojna. Oddała (nie pożyczyła!) swojemu architektowi samochód, gdy po obiedzie u Coco był zmuszony jechać autobusem, gdyż jego auto się zepsuło.

30. Miała wielu kochanków m. in. księcia Dymitra, księcia Westminster i Churchilla, ale nigdy nie wyszła za mąż.

http://larkabout.wordpress.com
 
z Winstonem Churchillem (tak, tym samym, o którym było na historii)

31. Boy Capel- podobno największa miłość jej życia ożenił się z rozsądku z angielską magnatką węglową, bo Coco pochodziła z niskich sfer.  Wtedy podobno Chanel stwierdziła, że nigdy nie weźmie ślubu. 

32. Capel zginął w wypadku samochodowym w 1919 r., szesnaście lat później podczas gry z tenisa na posiadłości Chanel umarł Paul Iribe-  kolejna wielka miłość projektantki. Kobieta pogrążyła się w rozpaczy.

33. O tym jak bardzo kochała Iribe'a może świadczyć ta historia: Paul krytykował jej luksusowy styl życia. Stwierdził, że zamieszkałby z nią gdyby umiała się zadowolić byle czym. Dla niego porzuciła marmur i złocenia; przeprowadziła się z pałacyku do pensjonatu rodzinnego. Nawet zwolniła służbę. Mężczyźnie wcale się to nie spodobało. "Czy ty sobie wyobrażasz, że zwykłem mieszkać w takich ruderach?" [przyp. blog. Ale to przecież kobiety są skompliowane!]

34. Była bezpłodna.

35. Żywiła niechęć, a nawet nienawiść do macierzyństwa. Nie tylko u ludzi. Z odrazą wspominała poród kotki "Już się zdawało, że po wszystkim, a tu kolejne miauczy w środku". Kiedy indziej mając bardzo zły humor powiedziała do kobiety w zaawansowanej ciąży: "Proszę iść się ocielić gdzie indziej":

36. Na czas drugiej wojny światowej zamknęła wszystkie sklepy. Zyski czerpała jedynie ze sprzedaży perfum. Chwaliła się później, że nie zarobiła nic na sprzedaży produktów wrogowi. 

37. Z drugiej strony jej kochankiem podczas tego zbrojnego konfliktu był Niemiec. Podejrzewana była również o działanie na rzecz niemieckiego wywiadu w 1945 roku.

http://lisawallerrogers.wordpress.com

38. Po wyzwoleniu Francji przez aliantów została na krótko aresztowana, ale wypuszczono ją na wolność, między innymi dzięki protekcji Winstona Churchilla.

39. Do zawodu powróciła po 14 latach, mając 71 lat. 

40. W wieku 80 lat zaczęła sięgać po morfinę.

41. Umarła 10 stycznia 1971 roku, w niedzielę, której nienawidziła, gdyż był to dzień w który nie mogła robić tego co kochała najbardziej- pracować.

perfumy

42. Buteleczka perfum Chanel kontrastuje z innymi flakonami. Wszystkie były bogato zdobione, grawerowane, miały skąplikowane kształty. Coco- miłośniczka prostoty wybrała zwykły flakon w kształcie prostopadłościanu.

43. Również nazwa kontrastowała z innymi tamtej epoki takimi jak: "uśmiech kwietnia" czy "książęce pożądanie". Jako jedna z pierwszych użyła własnego nazwiska.

44. Chemik Ernest Beaux przedstawił Gabrieli pięć kompozycji zapachowych. Ona wybrała piątą próbkę. Stąd cyfra w nazwie perfum.

45. Kompozycję tworzy około 80 składników.

46. Gabriela nie wystawiła od razu perfum w swoim sklepie. Najpierw darowała je koleżankom ze swojego szykownego świata. Wiadomość o wspaniałych perfumach przenosiła się z ust do ust i gdy wreszcie pojawiły się przy ulicy Cambon osiągnęły natychmiastowy sukces.

47. Obecnie jedna buteleczka sprzedawana jest co 22 sekundy.

48. Najlepszą reklamę "piątce" zrobiła Marilyn Monroe mówiąc, że do łóżka chodzi ubrana tylko w kilka kropel Chanel Nr 5.Wszystkie informacje uzyskałam z biografii Coco Chanel Henry'ego Gidela i Wikipedii

  • Share:

You Might Also Like

1 komentarze