5 minut

By Marta Deląg - 19:56

Chyba każdy przekonał się o dziwnych właściwościach czasu. Często paradoksalnych.


Gdy na coś czekamy, to czas dłuży się niemiłosiernie. Najlepszym przykładem jest czekanie na dzwonek.

Patrzymy na zegar, a wskazówki się wleką i nie możemy uwierzyć, że tyle trwa 45 minut.


Zaś gdy się dobrze bawimy i chcemy by "chwila trwała wiecznie" lub potrzebujemy czasu (np. na sprawdzianie, czy przygotowanie czegoś), albo po prostu chcemy pospać "jeszcze kilka minut", to leci jak szalony.


Czy to nie jest niesprawiedliwe?


Kolejna jego właściwość- czasem potrzeba miesięcy i lat by coś zmienić (skończyć szkołę, założyć rodzinę, dostać wymarzoną pracę, zyskać popularność), a czasem wystarczy 5 minut, czy nawet sekund.
Tak jak w piosence, która była natchnieniem dla tego posta- wystarczy 5 minut (a często dużo mniej), by się zakochać, wybić, zdać lub oblać egzamin...
Ale także w kilka minut czy sekund możemy stracić czyjeś zaufanie, pracę, własne zdrowie czy życie. Tylko  w tym tygodni 2 razy sekundy dzieliły mnie od wypadku, przez który prawdopodobnie nie siedziałabym teraz na łóżku i popijając herbatkę pisała tych słów.

Ale czasem 5 minut nie wystarczy by zmienić swoje życie. Przynajmniej nie jednorazowe. Warto sobie wyrobić krótkie, ale codzienne nawyki, które po pewnym okresie zbliżą nas do celu. Takie "pięciominutówki" są właśnie wodą z wpisu o kamieniach, wodzie i czasie. Wiemy już, żeby życie budować na kamieniach- najważniejszych wartościach. Ale nie możemy całkiem lekceważyć tego, co wkładamy pomiędzy.

Czego nie wkładać?
wszystkich zabijaczy czasu
Włączenie z nudy, albo "na chwilkę" telewizora czy komputera prawdopodobnie się przeciągnie, a nasz słoik wypełni się nic nie wartą wodą.Co wkładać?

wszystko co przybliża nas do jakiegoś celu


Przykłady:

-Gimnastyka
-Sprzątnięcie pokoju
-Nauczenie się 5 słówek
-Zaplanowanie kolejnego dnia
-Przeczytanie ciekawego artykułu
-Przygotowanie i zjedzenie czegoś zdrowego
-Napisanie/ porozmawianie z kimś z kim chce się odnowić, polepszyć relacje
-Prowadzenie dziennika wdzięczności (zapisanie rzeczy, za które danego dnia jesteś wdzięczny/a)
-Powiedzenie komuś czegoś miłego
itd.

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze