CUDER

By Marta Deląg - 20:35

Co to?
Gra planszowa.
A właściwie- dużo więcej, bo zasady tej gry odgrywają kluczową rolę w moim życiu.
Wszystko zaczęło się w te wakacje na Festiwalu Życia w Kodniu. Zapisałam się na warsztaty rozwoju pięciu stref człowieka. Najpierw wysłuchaliśmy wykładu na temat CUDERa. W skrócie jest to harmonijny rozwój Ciała, Umysłu, Ducha, Emocji i Relacji.
W grze zdobywa się punkty w różnych miejscach (karczmie, jaskini, domu i wielu innych), które przeznacza na rozwój jednej z pięciu sfer. Najważniejsze jednak, by umieć doświadczenie z planszy do życia. W Kodniu, żeby rozwinąć ciało strzelaliśmy z łuku i wiatrówki i wzięliśmy udział w biegu terenowym. Rozpoznając zioła i ucząc się robić z nich maści rozwijaliśmy sferę umysłu, a także prowadząc obserwacje przez teleskop. W każdym momencie mogliśmy też pójść do kościoła, w którym był wystawiony Najświętszy Sakrament, żeby się wyciszyć i pomodlić. Emocji dostarczyły nam zjazdy, chodzenie i wciąganie się po linie, a także malowanie. A relacje poprawialiśmy i zdobywaliśmy dzięki obecności kilkuset młodych, radosnych ludzi z Festiwalu.

matfizowi artyści
Wtedy czułam się w pełni szczęśliwa i postanowiłam, że będę rozwijać CUDERa nie tylko w te 5 dni. I mi się udaje. Założyłam zeszyt, w którym zapisuję co robię dla danej sfery i ile czasu na nią poświęcam. Zapisane kartki motywują do kolejnych działań. Nauczyłam się gospodarować swoim czasem, by się doskonalić. Uważam, że bardzo ważne  w zarządzaniu czasem jest uwzględnienie miejsca na rozwój ciała, umysłu, ducha, emocji i relacji.


przykładowe działania


C

gra w jakąś grę zespołową
taniec
łyżwy, rolki

U
nauka w szkole
nauka języka obcego
nauka nowych umiejętności

D
obejrzenie dobrego filmu, koncertu, spektaklu
wysłuchanie wstrząsającego świadectwa
pójście do spowiedzi

E
obejrzenie meczu, filmu, spektaklu
słuchanie muzyki
spotkania, randki
i wszystkie działania produkujące endorfiny ;)

R
spotkania z przyjaciółmi, rodziną, znajomymi
zabawa z młodszym rodzeństwem
odwiedzenie dziadków
wspólne wyjścia

Zauważ, że niektóre czyny mogą wpływać, na kilka, a nawet wszystkie sfery, np. jazda konna rozwija ciało, ale również umysł, gdyż uczysz się nowych umiejętności; może też wpływać na ducha i emocje, a jeśli nie są to samotne przejażdżki- to także na relacje. Wyjście do teatru na odpowiedni spektakl może cię wiele nauczyć rozwijając umysł i ducha,a także wywołać emocje i polepszyć relacje z człowiekiem, który z tobą pójdzie.
Organizując czas należy pamiętać o harmonii. To ona daje nam prawdziwe szczęście.

  • Share:

You Might Also Like

0 komentarze